logo-mini

Časté otázky

 • Jméno: Radek Starý
 • Přezdívka: Sterakdary
 • Věk: 25 let
 • Bydliště: Ostrava
 • Email: tensterak@gmail.com
 • Poštovní adresa:
  Hasičská 52, Ostrava – 700 30
  (tato adresa není ani zdaleka adresa mého bydliště, takže pokud se přijdete na adresu ptát, kde bydlím, pravděpodobně se setkáte s nechápavými výrazy.)
 • Působení na Youtube: od 2011
22539990_10208774238628326_8648385246169855909_n

O mě

Jak se jmenuješ, kolik ti je let, kde pracuješ…?

Jmenuji se Radek Starý, bydlím v Ostravě a je mi 24 let. Aktivně se pohybuji na české herní scéně; pracuji pro herní pořad RE-PLAY, aktivně natáčím videa na Youtube a streamuji na Twitchi.

Jakou máš PC sestavu?
 • Grafická karta: GeForce GTX 980
 • Procesor: Intel i7 3770k
 • Ram:16 GB
 • OS: Windows 8.1
Jaké máš PC příslušenství?
 • Klávesnice: Logitech G710+
 • Myš: Logitech G700s
 • Monitor (hlavní): BenQ RL2455HM
 • Monitor (vedlejší): BenQ RL2455HM
 • Mikrofon: ST-USB Lanen Prodipe
 • XBOX Ovladač
Jaké máš křeslo?
 • Právě používám křeslo DX RACER OH/F08/NW.
  Detail křesla ZDE
Rád/a bych ti poslal/a něco poštou...

Pokud máte zájem poslat mi něco poštou, určitě zde možnost je. Pro tyto případy jsem si domluvil speciální adresu, na kterou můžete zasílat libovolný počet dopisů, balíků či čehokoliv jiného. Jsou tam připraveni na vše. 🙂 Jen bych upozornil, že tato adresa není ani zdaleka adresa mého bydliště, takže pokud se přijdete na adresu ptát, kde bydlím, pravděpodobně se setkáte s nechápavými výrazy. 🙂

Adresa: Radek Starý, Hasičská 52, Ostrava – 700 30

Jak ses dostal k točení videí?

K samotnému točení videí jsem se dostal shodou mnoha náhod. S Pavlem Mlejnkem jsme vždy chtěli vytvořit nějaký funkční projekt, něco, co by nás bavilo, o co bychom se mohli starat a co by nám v ideálním případě mohlo i něco vydělat. O prázdninách roku 2011 jsme začali tvořit blíže nespecifikovaný projekt, ve kterém bylo jedno odvětví zaměřeno na hry. Abychom získali počáteční komunitu, vytvořil jsem po několika úmorných hodinách první recenzi na The Elder Scrolls V: Skyrim. Dále měla následovat recenze na hru Terraria, ale vzhledem k technickým problémům jsem jednoduše zmáčkl nahrávací klávesu a namluvil jsem své první, živě komentované video. Poté už to šlo nějak samo. 🙂

Jak ses dostal ke spolupráci s RE­PLAY?

Jednoho dne mě Pavel upozornil na to, že bych měl něco napsat na naše, nyní již zrušené, fórum. Pravdou bylo, že jsem na fóru již delší dobu nebyl, a tak jsem začal pročítat nahromaděné soukromé zprávy, mezi kterými byla i jedna od producenta herního pořadu RE­PLAY. Nejdříve jsem to považoval za vtip, přece jen podobných zpráv chodilo relativně dost, ale vzhledem k tomu, že s lidmi, které zajímám, jednám vždy zdvořile, odepsal jsem.  Následně jsme jako tým Sophy.cz dostali pozvánku do jednoho dílu pořadu RE-PLAY a bylo hotovo.

Tvrdíš, že nenatáčíš Let’s Playe, čím se tvá videa liší?

Je pravdou, že drtivou většinu herních videí na Youtube tvoří právě Let’s Playe, což je dle mě chyba. Já osobně nepotřebuji vidět 127 videí na jednu hru, přijde mi to zbytečné. Proto mají veškerá videa, která tvořím já, jen malý počet částí, abych divákovi ukázal, zda hra stojí za jeho peníze a vyhnul se zápletkám či spoilerům.

Zahraješ si se mnou nějakou hru?

Jak jsem psal na začátku, tvořím videa, vyskytuji se pod RE­PLAY a mám na starosti ještě spoustu dalších osobních záležitostí. Když se pak dostanu k počítači a nemám žádné urgentní povinnosti, chci si odpočinout u hry, na kterou mám zrovna chuť. Takže ano, vždy jsem rád, když si mohu zahrát se svými fanoušky, proto kdykoliv mě uvidíte ve hře (Team Fortress 2, DotA 2, Planetside 2, Left 4 Dead 2 …), neváhejte a připojte se.

Bohužel na individuální hraní není prostor.

Dáš mi, prosím, odběr? Dáš like mému videu? Dáš můj kanál k doporučeným? Zmíníš mě?

Chápu, že by vám velice pomohlo, kdybych vaše video lajknul, odebíral váš kanál, nebo vás doporučil, ale takto to bohužel u mě nefunguje. Já hodnotím a odebírám pouze to, co se mi doopravdy líbí, a ne to, k čemu mě kdo přinutí. Doporučené kanály jsou pouze pro ty, jejichž tvorba se mi líbí nebo se kterými spolupracuji.

Mám zájem o spolupráci…

Jedná-li se o spolupráci ve smyslu dabování, propagace či jiné, kontaktujte mě prosím na mailu TenSterak@gmail.com s předmětem „Spolupráce”.

Jak ti mohu pomoct jako „normální” člověk?

Nejprve bych chtěl velice poděkovat za jakoukoliv pomoc, velice si toho vážím. A jak mi můžete pomoct? Jednoduše! Stačí má videa poslat kamarádovi, odebírat můj kanál, ukázat jej babičce nebo ve škole. Největší pomocí je, když doporučíte svým známým můj kanál. Taková pomoc je pro mě ta nejlepší.

Mám hru, kterou bych ti rád věnoval...

Opravdu mnohokrát děkuji předem, už za to, že vás tato myšlenka vůbec napadla. Darovat mi hru je nyní možné pouze pomocí platformy Steam, kdybych povolil i hry fyzické, potřeboval bych pravděpodobně opravdu velikou polici. Pokud jste se tedy rozhodli mi udělat radost a chcete mi darovat hru, kupte ji na steamu jako dárek a pomocí „Poslat dárek” a následně „Odeslat můj dárek emailem” na mail TenSterak@gmail.com

Chtěl bych ale upozornit, že i přes to, že mi každá hra udělá velkou radost a moc mi pomůže v další tvorbě, budu radši, pokud za peníze koupíte hru pro sebe. Aktuálně mám na steamu přes 500 her a proto určitě netrpím nedostatkem a budu tedy velmi rád, pokud si místo toho, abyste peníze vložili do mě, koupíte nějakou hru pro sebe. 🙂

Mám technický problém se hrou…

Věřím, že obrátit se na mne s technickým problémem vaší hry může vypadat jako moc dobrý nápad, ale nejsem kdovíjaký odborník, a proto mé rady většinou zní:

 1. Zkus restartovat počítač
 2. Zkus hru odinstalovat a znovu nainstalovat
 3. Podívej se, jestli máš aktuální ovladače
 4. Podívej se na oficiální stránky hry
 5. Zkus problém vygooglit
 6. Zkontroluj, zda tvůj počítač splňuje minimální požadavky hry
 7. Mrkni na oficiální stránky či fóra hry. Třeba někdo už takový problém vyřešil

(ZDE si můžete otestovat, zda je Váš počítač dostatečně výkonný)

Kdy bude komunitní akce a na jakou hru?

Komunitní akce jsou herní události, ve kterých hrajeme společně s diváky nějakou multiplayerovou hru. Tyto akce probíhají v pondělí večer kolem 19:30. Informování o těchto akcích probíhá pomocí twitteru (odkaz můžete najít výše) a hrajeme hry podle chuti.

Co mám dělat, abych byl úspěšný na Youtube?

Bohužel neexistuje žádný konkrétní návod, spousta lidí ale dělá chyby, které jsou většinou velmi zbytečné.

Prezentace na téma jak uspět na Youtube.

Zde jsou věci, které byste měli dodržovat, aby vaše kariéra na Youtube měla úspěch:

 1. Tvořte videa pravidelně a často
 2. Ujistěte se, že vaše videa mají dobrou kvalitu jak po zvukové, tak po grafické stránce
 3. Snažte se mluvit jasně a zřetelně
 4. Pokud točíte videa z her, ujistěte se, že se hra neseká
 5. Komentář by měl být plynulý, jasný a k tématu
 6. Veškerou kritiku berte kladně a snažte se eliminovat své chyby

A na závěr, nikdo se přes noc nestal úspěšným, chce to spoustu času, opravdu hodně trpělivosti a taky trochu talentu, proto pokud se vám nedaří, nepřestávejte točit, to je totiž jedna z největších chyb.

Přídáš si mě na facebooku nebo na Skypu?

Je mi velice líto, ale Skype i facebook jsou určeny pouze pro přátele či spolupracovníky. Pro kontakt s veřejností využijte můj twitter, mail nebo Google+.

Ohledně videí

Ahoj, jsem Let’s Player, natočíš se mnou video/rozhovor?

Zprávy tohoto typu mi chodí ze všech stran v jednom kuse, ale téměř vždy musím bohužel odmítnout. Kdybych měl točit s každým člověkem, který si o to zažádá, pravděpodobně bych nedělal nic jiného a Youtube by bylo plné videí, ve kterých bych figuroval já a neznámý člověk, a kvalita mých videí, na které si tolik zakládám, by rapidně klesla. Videa ve dvojici natáčím pouze s lidmi, o kterých vím, že mají dostatečné schopnosti pro udržení kvality videa a také mě v případě, že mi vypadne slovo či věta, dokáží podržet. Totéž platí o rozhovorech, pokud vidím, že má člověk strašnou kvalitu mikrofonu, je to jeho první video na kanále a s rozhovory nemá zkušenosti, nemohu kývnout.

Jak vznikla tvá přezdívka?

Přezdívka „Sterakdary” je anagram mého pravého jména Radek Starý. Před několika dlouhými lety, ještě jako mladý a internetem nedotčený chlapec, jsem si otevřel malování a chtěl jsem si vytvořit unikátní přezdívku. Zpřeházel jsem písmena a přezdívku používám dodnes.

Kdy bude tvé další video a na jakou hru?

Videa vycházejí podle toho, kolik mám času na natáčení, proto zatím žádný pevně stanovený rozvrh není.

Jaký máš mikrofon?

Můj mikrofon je ST-USB Lanen od Prodipe, který je sice trochu dražší a větší, ale mohu jej opravdu jen doporučit.

Natočíš video na …

Pokud hru vlastním na Steamu a netočil jsem na ni zatím video, je velice pravděpodobné, že se na ni brzy video objeví. Pokud ale hru nevlastním, tak je nemožné, abych na ni cokoliv natočil. 🙂

Série, které jsem již dříve točil a od posledního videa uplynula dostatečně dlouhá časová prodleva (případně byl natočen flashback na sérii videí), jsou oficiálně ukončeny. Občas se po letech k úspěšným sériím vracím.